Ale może zacznijmy od początku, czym jest ten paintball, jak go zdefiniować ? Wielu utożsamia go jedynie ze „strzelanką”, ale zasadniczo nie o to tu chodzi. Według nas „paintball to przede wszystkim ruch, a sam fakt używania karabinków w tej czy innej postaci powoduje, iż staje się on szybszy lub wolniejszy”. I twierdzimy, że wcale się nie mylimy, gdyż można zwyciężyć w rywalizacji, nie oddając ani jednego strzału, natomiast bez przemieszczania się jest to niemożliwe.
Powstało już wiele prac magisterskich i opracowań, wskazujących paintball jako prozdrowotną formę rekreacji (rekreacji, gdyż wedle polskiego prawodawstwa paintball sportem nie jest). A czy jest to forma bezpieczna ? Są tacy, którzy lokują paintball w kategorii sportów ekstremalnych, lecz naszym zdaniem jest to nieporozumieniem. Sportem ekstremalnym może być nawet jazda z górki rowerem, pozbawionym hamulców, natomiast w paintballu kładzie się duży nacisk na bezpieczeństwo graczy. Stosuje się atestowane maski, kontroluje się prędkość wylotową kulki, na lufy markerów zakłada się zabezpieczające barrel bag’i czy barrel plug’i, gracze często wyposażeni są w ochraniacze korpusu, kolan, łokci, szyi, rękawiczki. I póki stosuje się pewne zasady i zabezpieczenia i wszystko jest pod kontrolą, możemy bawić się bezpiecznie, natomiast jedno z opracowań amerykańskich (kolebka paintballa) wskazuje paintball jako formę relatywnie mniej urazową jak … golf. I przy okazji jest to jedna w nielicznych dyscyplin, w której z równym powodzeniem mogą ze sobą rywalizować kobiety z mężczyznami, dorośli z dziećmi czy młodzieżą.
Skoro tak, bawmy się !!! Tylko jaką wersję gry wybrać ?
Zdecydowanie paintball tradycyjny, wykorzystujący standardową kulkę z farbą o średnicy 0,68 cala, jest postrzegany jako forma dostarczająca największej porcji adrenaliny. Decydując się na taką zabawę należy jednak sobie zdawać sprawę z pewnych wymogów służących bezpieczeństwu graczy, z których najistotniejszy to konieczność używania maski na polu gry. Nasze doświadczenie podpowiada, iż w paintball mogą grać dorośli, młodzież, całe rodziny, ale w przypadku dzieci (poniżej 12 roku życia) mogą pojawić się problemy – przede wszystkim związane z uzmysłowieniem konieczności stosowania maski na polu gry niezależnie od zdarzeń i okoliczności, może też okazać się niemożliwym dopasowanie maski do małej głowy. Powyższe powoduje, iż na paintball tradycyjny zapraszamy uczestników w wieku od 13 lat wzwyż. Gry takie muszą być realizowane na przystosowanym do tego terenie, na polu paintballowym, spełniającym wymogi bezpieczeństwa zarówno w odniesieniu do samych graczy jak i osób postronnych, nie zainteresowanych samą grą, a mogących pojawić w miejscu jej realizacji.
Zupełnie odmienną formą jest paintball laserowy – autentyczne markery zasilane powietrzem, wyposażone w lufę z emiterem podczerwieni i odbiornik z wyświetlaczem i systemem sygnalizacji świetlno-akustycznej. Charakter gry powoduje, że dorośli mogą grać nawet z najmłodszymi, w każdych realiach, w każdej lokalizacji, np. w lesie bazując na naturalnych przeszkodach czy też na boisku, w samym centrum miasta, na polu gry aranżowanym przy wykorzystaniu przeszkód pneumatycznych. Sama gra wiernie oddaje realia rozgrywek paintballowych a sterujący całością komputer czuwa nad przestrzeganiem zasad fair play, wychwytując wszystkie trafienia i wyeliminowanych graczy. Dodatkowo jest to forma nie krępująca graczy, nie wymaga stosowania ochronnych masek czy kombinezonów. Do jej realizacji wymagana jest jednak przestrzeń, pole min. 20-40 metrów x 40-50 metrów. Malkontentom, narzekającym na niedostateczny poziom adrenaliny, producent przewidział stosowanie w tym systemie opasek z paralizatorem, reagującym w momencie trafienia, tych jednak nie stosujemy w naszych działaniach.
A co jeśli chcemy, aby dzieci w gronie rówieśników czy też wraz z dorosłymi jednak bawiły się na świeżym powietrzu z wykorzystaniem kulek ? Wówczas proponujemy dwa systemy:
Gel Blaster – plastikowe pistolety-markery, napędzane silniczkiem i zasilane z wbudowanego akumulatorka, skuteczne na dystansie do 15 metrów i operujące 9mm kulkami wypełnionymi wodą, zupełnie neutralnymi dla otoczenia i nie pozostawiającymi kolorowych plam. Energia uderzenia około 25 krotnie mniejsza jak w przypadku tradycyjnego paintballa pozwala na grę bez dodatkowych zabezpieczeń, poza wymaganymi maskami. Gel Blastery posiadają dwa tryby pracy – ogień pojedynczy (semi auto) oraz full auto (do 10 kul na sekundę).
Gotcha shotgun – plastikowe lekkie karabinki, nie wymagające żadnego zasilania, bo napędzane sprężyną. Oddanie pojedynczego strzału wymaga każdorazowo napięcia sprężyny za pomocą pompki, umieszczonej pod lufą, jak to ma miejsce w shotgun’ie. Do gry używa się 0,5 calowej kulki z farbą, uczestników wyposażamy w maski i ochraniacze korpusu. Mniejsza masa kulki z farbą oraz ograniczona prędkość wylotowa generują 12 krotnie mniejszą energię uderzenia niż w tradycyjnym paintballu, zatem jest to forma dedykowana nawet 9 letnim graczom, aby tylko byli w stanie napiąć sprężynę przed oddaniem strzału. Obie powyższe formy wymagają zadbania o bezpieczeństwo osób postronnych, lecz ze względu na mniejsze zasięgi karabinków gry mogą być realizowane na mniejszych powierzchniach. Inne możliwości stwarza Gotcha shotgun w połączeniu z miękkimi, piankowymi kulkami. W tej postaci gry mogą być z powodzeniem realizowane w zamkniętych pomieszczeniach pod dachem, na polu gry aranżowanym z wykorzystaniem pneumatycznych przeszkód.
Bazooka Ball to kolejna propozycja, skierowana do najmłodszych i nie tylko, możliwa do realizacji na małej powierzchni, w przydomowym ogródku, na boisku czy pod dachem np. w szkolnej sali gimnastycznej. W tym przypadku używamy markerów paintballowych, napędzanych sprężonym powietrzem i wyposażonych w wyrzutnię miękkich piankowych piłeczek o średnicy 2 cali. Gracze wyposażani są w ochronne okulary siatkowe, skuteczny zasięg markerów to kilka metrów. Jest to idealna forma, sprawdzająca się na eventach rodzinnych i szkolnych.
Jak widać możliwości jest wiele, bez względu na wiek czy realia, w których chcemy się bawić.